OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

ZÁNĚTY ZVUKOVODU

Proč se říká, že se zvukovod nemá čistit? A jak si sami můžete pomoci v případě zánětu zvukovodu?

Mohu si zvukovod čistit sám?
 
Je pravda, že lidé, kteří si často čistí zvukovody, jsou i častými pacienty ORL kvůli zalehnutí uší. Důvodem je to, že zasahováním do zvukovodu štětičkami nedochází k jeho čištění, ale spíše k zanášení mazu hlouběji do nepřirozených míst k bubínku, odkud ho pak může odstranit pouze lékař.
"Mazové žlázky jsou přítomny pouze ve vnější části zvukovodu a zdravý zvukovod má navíc samočistící schopnost, proto při jeho čištění nezasahujte hlouběji."
Doporučuje se čistit zvukovod ne štětičkami, ale pouze kam dosáhnete malíčkem nebo rohem ručníku. Pokud trpíte na častější mazové zátky, je lépe nechat pravidelné čištění na ORL lékaři.
 
Jaký je postup u ORL lékaře?
Pokud víte, že máte zatvrdlou mazovou zátku ve zvukovodu, doporučuje se před návštěvou ORL lékaře několik dnů prokapávat zvukovod olejem ve stříkačce. ORL lékař pak může mnohem snáz provést vyčištění mazu tenkými štětičkami anebo výplach ucha pomocí vody, nahřáté na tělesnou teplotu.
"Na ORL jednotkách je pro výplachy zvukovodu oproti ručním stříkačkám přesně nastavený tlak vody, zabraňující nechtěnému protržení bubínku."
Pokud nelze mazovou zátku uvolnit výplachem a ORL pracoviště má k dispozici i ušní mikroskop, lze použít ušní kovové háčky k odstranění.
 
Dezinfekce zvukovodu borovou vodou
 
K dezinfekci a "ozdravení" kůže zvukovodu se používá tzv. borová voda (Acidi borici solutio 3%), která je volně dostupná k zakoupení v lékárnách. Aplikuje se 3-5x denně několik kapek anebo jako výplachy zvukovodu stříkačkou. Používá se i u dětí po paracentéze (tj. po propíchnutí bubínku) z důvodu středoušního zánětu k výplachům sekretu.
 
Pokud se borová voda aplikuje do uší po paracentéze anebo do uší po předchozích operacích, je nutno ji nahřát pod teplou vodou přibližně na teplotu těla, aby nedošlo k vyvolání závratí studenou vodou.
 
Borovou vodu lze narozdíl od boralkoholových a běžně užívaných antibiotických ušních kapek bezpečně použít i do středouší.
"Borová voda okyseluje prostředí ve zvukovodu a středouší a bojuje proti baktériím i plísním."
Doba její aplikace není omezena a nežádoucí účinky nemá.
 
Do zvukovodu nikdy nedávejte česnek - jedná se o mýtus, navíc dlouhodobě přítomný česnek ve zvukovodu nejenže nezmírní zánět, ale naopak ho tam může způsobit naleptáním kůže. jeho vlivem může dojít až k hnisavému zánětu středouší, obrně tváře anebo závratím.
 
 
Zánět zvukovodu
 
Nejčastější příčinou zánětu zvukovodu je koupání se na venkovních koupalištích, v rybníku nebo moři, mezi další příčiny patří zasahování do zvukovodu nebo dlouhodobě přítomná mazová zátka. Častější záněty jsou pak u lidí s cukrovkou nebo oslabenou imunitou.
 
Specifickou skupinu se sklonem k zánětům zvukovodu tvoří lidé s tzv. trepanační dutinou, tvořící rozšíření zvukovodu v jeho zadní části po operacích chronických středoušních zánětů. Tito by měli chodit pravidelně k čištění dutiny na ORL pracoviště, protože u trepanační dutiny chybí samočistící schopnost od mazu.
"Zánět zvukovodu se projeví bolestí se zalehnutím, někdy i s výtokem z ucha. Oproti zánětu středouší je navíc přítomen bolestivý tah za tragus (tj. chrupavčitý výčnělek boltce před vchodem zvukovodu) a nenavazuje na infekci horních cest dýchacích, ale nejčastěji na koupání se v letních měsících."
Léčba spočívá ve vyčištění zánětem zúženého zvukovodu od detritu a mazu a v následné aplikaci antibiotických kapek nebo masti, což lze bezpečně zajistit pouze na ambulanci, kde je k dispozici ORL mikroskop.
"Díky mikroskopu může ORL lékař zkontrolovat nejen stav zvukovodu, ale také stav bubínku, což je nutné ke správné volbě léčby."
Standardně užívané antibiotické kapky, jako je gentamicin, by se totiž neměly podávat při necelistvém bubínku, tam je nutno podat alternativní typ antibiotik, který je bezpečný i pro středouší.
 
U alergií na antibiotika nebo u mykotických zánětů může lékař doporučit volně prodejné boralkoholové kapky, tyto by se však také neměly aplikovat do otevřeného středouší.
 
 
Ekzémy zvukovodu a boltce
 
Samostatnou skupinou lidí s opakujícími se záněty pak tvoří alergici s tendencemi k ekzémům.
"Ekzém zvukovodu se projeví svěděním, olupující se kůží a typickým vzhledem zarudlé kůže s trhlinkami."
U ekzémů pomohou jedině kapky anebo masti s kortikoidy a vyhnout se dráždivým příčinám. Týká se to seboroického ekzému, mikrobiálního ekzému (alergizace nejčastěji při infekci baktériemi Staphyloccocus aureus) a kontaktního ekzému v reakci na používané antibiotické kapky, kosmetické přípravky, náušnice, a u pracovníků v prachu například na mouku nebo cement.