OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Záněty ústních koutků

  

Záněty koutků ústních mohou být způsobeny nejen lokálními příčinami, ale i nedostatkem některých vitamínů nebo stopových prvků.
   
   
V příčinách zánětu ústních koutků (tzv. angulární cheilitidy) je více faktorů. Z místních je to dráždění mechanicky a vlivem slin, což je typické při poklesu tkáně úst u starších lidí a při ztrátě chrupu, kdy se koutky více uzavírají, což vede ke tření kůže a udržování vlhkého prostředí. Poškozená kůže mechanicky a slinami je pak příčinou plísňových (mykotických) a bakteriálních zánětů, které dávají typický obraz zarudlých, rozpraskaných a bolestivých koutků.
"Kromě lokálních a mechanických příčin existuje i velká skupina případů, ve kterých se uplatňují příčiny celkové, zejména pak nutriční nedostatek železa, vitamínů B a u alkoholiků navíc zinku."
U případů nedostatku železa nebo vitamínů B můžeme navíc nalézt zánět jazyka, který je v těchto případech vyhlazený a zarudlý.
 
Nedostatek zinku u alkoholiků se projevuje záněty sliznic a kůže, tedy nejen koutků, ale i dutiny ústní, kožní ekzémy, vypadávání vlasů aj. Příčinou stavu nedostatku zinku nemusí být pouze jeho nižší příjem vlivem špatné stravy anebo vyšší vylučování vlivem alkoholu, ale i jeho snížené vstřebávání, které je typické pro osoby s chronickými záněty střev, jako je ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, anebo s chronickým zánětem slinivky břišní. Vzniklý nedostatek zinku navíc zpětně zhoršuje vývoj těchto onemocnění prozánětlivým vlivem na sliznice, zvýšením oxidačního stresu a oslabením imunitní obranyschopnosti.
"Z celkových onemocnění může zánět koutků doprovázet stavy oslabené imunity anebo cukrovku."
Zde je pak příčina v oslabené obranyschopnosti a ve zvýšeném krevním cukru, který podporuje růst plísní.
"Na záněty koutků také trpí častěji lidé s ekzémy, kteří jsou náchylnější k podráždění kůže."
Může se jednat o alergickou kontaktní dermatitidu, která je dána přecitlivělostí na alergeny, například na kosmetické přípravky, zubní pastu, amalgamové zubní výplně anebo i na některé potraviny.
 
Při neustupujících potížích je proto vždy vhodné vyšetření dermatologem a alergologem.
 
Jako prevence zánětů ústních koutků by se měla dodržovat hygiena dutiny ústní, zanechání kouření a omezení alkoholu.
"V rámci stravy pomáhá odepření si sladkostí a doplnit chybějící železo, zinek a vitamíny B."
Stran vitamínů B se doporučuje B2, B3, B5, B7, B9 a B12, které lze zakoupit v komplexu.
 
V rámci lokální léčby je k dispozici celá řada volně prodejných protizánětlivých produktů, mezi nimiž dobře účinkují masti s obsahem zinku anebo lze zkusit přírodní typ dezinfekce tea tree olejem, který má antimikrobiální účinky.
 
Pokud je stav vážnější a neodeznívá, lékař může předepsat antimykotickou mast, a pokud se jedná o ekzém, tak kortikoidní mast.