OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Zánět dásní a parodontitida

  

Na zánět dásní může mít kromě stomatologických příčin vliv i kouření, alkohol a nadmíra cukrů ve stravě.
   
   
Samotná gingivitida je označení pro povrchový zánět sliznice dásní, parodontitida je pak pokročilejší stav, který postihuje i hlubší struktury.
Projevuje se zarudnutím, bolestivostí, otokem, krvácivostí dásní a obnažením zubních krčků. Léčba patří do rukou stomatologů a prevence spočivá ve správné hygieně dutiny ústní a v pravidelném odstraňování zubních plaků a kamene, které jsou zdrojem bakterií.
 
V lékárnách existuje celá řada lokálních přípravků k výplachům dutiny ústní. Stran přírodní dezinfekce lze zkusit například výplachy tea tree olejem, rozpuštěným ve sklenici vlažné vody.
 
Kromě stomatologických lokálních příčin se na vývoji chronického zánětu dásní významně podílí i oslabená imunita, cukrovka, kouření, alkohol anebo nevhodná strava, zejména nadmíra cukrů.
“Pozitivní vliv při léčbě zánětu dásní má kromě hygieny a dezinfekce dutiny ústní i dieta s omezením sladkostí, dostatek zeleniny, a z doplňků stravy přidání omega-3 mastných kyselin z rybího oleje, selenu, vitamínů C, E, A, D a vápníku.”
Samostatnou kapitolou je pak nedostatek zinku, který v typickém případě vzniká následkem častého pití alkoholu. Nedostatek zinku vede obecně k zánětlivým změnám v oblasti sliznice dutiny ústní a přispívá i ke zhoršení zánětu dásní. Jeho doplnění proto může mít také efekt, zejména u alkoholiků.