OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Skrytý vliv zánětu na změny imunity, metabolismu i psychiky

Je známo, že vlivem zánětlivé stravy a stylu života se udržuje obezita, vzniká únava a poruchy imunitního systému se sklonem k infekcím, autoimunitním onemocněním, alergiím a dokonce i ke zhoubným nádorům.

 

Zánět je přirozená a potřebná reakce organismu. Celý proces je zahájen tvorbou prozánětlivých cytokinů, což jsou signální látky, které se dostávají krevním oběhem do celého těla a vedou k imunitní a kardiovaskulární reakci, změnám metabolismu, i ke specifickým změnám chování jedince.
 
Cílem zánětlivé reakce je vyléčení, ale náš vlastní imunitní systém nás skrze zánět může i oslabit a zranit, a to v případech, pokud je dlouhodobě aktivovaný.
 
Prozánětlivá aktivace organismu nastává nejen při různých onemocněních, zranění nebo infekci, ale může k ní dojít i nepřirozeným neefektivním způsobem vlivem životního stylu.
"Prozánětlivě působí zejména strava, a to skrze přejídání se, uzeniny, smažená a grilovaná jídla, některé tuky, sladkosti apod., ale i vlastní obezita, stres a nedostatek pohybu."
Takovýto zánět vlivem stylu života působí dlouhodobě, nemá tendenci ke vstřebání, a pro jeho mírnou intenzitu ho lze laboratorně jen těžko odhalit.
"Prozánětlivý styl života se může projevit únavou, neschopností zbavit se zásob tuku zejména v oblasti břicha, bolestmi svalů, problémy s trávením, kožními vyrážkami, ale i oslabenou obranyschopností proti infekcím a nádorům, jindy autoimunitními onemocněními, alergiemi, a časem i depresemi, demencemi, kardiovaskulárními poruchami, cukrovkou a urychleným stárnutím organismu."
Typickým příkladem takovéhoto chronického zánětu jsou nesportující obézní jednici. Jednak samotná tuková tkáň je zdrojem prozánětlivých cytokinů, vylučovaných do organismu, a vedle toho i nedostatek pravidelné fyzické aktivity vede k vyšší zánětlivé aktivitě imunitních buněk ve srovnání se sportovci. Obézní lidé se tak dostávají do začarovaného kruhu, kdy chronický zánět v organismu a jím vyvolaná insulinová rezistence ještě více podporují tendenci k přejídání se a udržování tukových zásob, zejména v oblasti břicha.
 
Chronický zánět si ale můžeme vyvolat i prozánětlivě působící stravou anebo nadměrným psychickým stresem. Obezita, nedostatek pohybu, prozánětlivá strava a dlouhodobý psychický stres vedou k oslabení obranyschopnosti a zhoršené schopnosti regenerace organismu, který má pak v případě akutního onemocnění nebo zranění za následek mnoho komplikací jako je sklon k infekcím, celkově horší průběh infekcí, prodloužené hojení ran, interní komplikace a psychická labilita. K tomu byl prokázán také vliv na urychlený vývoj zhoubných nádorů.
"Protizánětlivá dieta, kontrola stresu a pravidelná sportovní aktivita je naopak velmi dobrá investice, která snižuje zánětlivou reaktivitu organismu, a posiluje obranyschopnost v případě zranění, infekce nebo nádoru."