OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Mykotické záněty dutiny ústní

  

Příčinou mykotických bílých povlaků, zarudnutí a pálení sliznice dutiny ústní může být cukrovka, oslabená imunita anebo stavy po užívání antibiotik. Léčba patří do rukou lékařů, ale stav lze ovlivnit i úpravou stravy.
   
   
Plísňové záněty dutiny ústní (tzv. mykotické stomatitidy) se mohou projevit pálením sliznice jazyka nebo patra. V dutině ústní nalézáme typické bílé povlaky, ale někdy jen zarudnutí sliznice.
"Příčinou bývá cukrovka, období po užívání širokospektrých antibiotik, imunosupresiv, kortikoidů, inhalačních léků proti astmatu, oslabení imunity, ale vliv má i kouření, zubní protézy, poškození sliznice po ozáření radioterapií u onkologických pacientů a nedostatek slin, které mají protimikrobiální ochranný účinek na sliznici."
Léčba mykotických zánětů proto patří do rukou lékařů. Kultivačně je nejčastějším původcem plíseň Candida.
"Stran úpravy stravy se u mykotického zánětu doporučuje zejména omezení sladkostí, alkoholu a dráždivých jídel, naopak vhodné jsou zakysané mléčné produkty s obsahem živých bakterií, čerstvá zelenina, a stran doplňků stravy vitamíny a zinek."