OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

kouření, alkohol a HPV infekce

jako příčiny orl karcinomů

  
Za vývojem nádorů dýchacích a polykacích cest stojí zejména kouření a alkohol, ale i sexuálně přenosná papilomavirová infekce, chronické záněty a některé další faktory. Z nutričních nedostatků má kromě podvýživy skrytý vliv také samotný nedostatek zinku, který vzniká alkoholismem.
  
        
Kouření a alkohol jako hlavní příčiny ORL karcinomů
V příčinách zhoubných nádorů horních dýchacích a polykacích cest se uplatňuje především kouření a alkohol.
"Do prevence ORL nádorů patří v prvé řadě doporučení nekouřit a omezit alkohol."
 
Sexuálně přenosná HPV infekce jako příčina u nekuřáků
Dalším faktorem, který stojí za vznikem karcinomů horních polykacích cest, je sexuálně přenosná infekce papilomaviry, konkrétně HPV typy 16 a 18. Tyto v praxi zachycujeme jako příčinu karcinomů patrových mandlí nebo kořene jazyka u nekuřáků (samozřejmě kouření ještě více urychluje jejch projev).
 
Nárůst karcinomů, spojených s papilomavirovou infekcí, se považuje za následek časnějšího začátku sexuálního života, vyšší promiskuity a praktiky orálního sexu. Rozšířování infekce začalo za období hippies v USA v 60. - 70.let minulého století a od té doby narůstá. 
"Papilomavirová infekce se neprojeví hned, dokonce o ni zpočátku jedinec vůbec neví. Vývoj nádorů patrových mandlí nebo kořene jazyka se udává až za 20-30 let po nákaze, a to ne u všech."
Závisí individuálně na imunitním systému, jak se v průběhu života dokáže nebo nedokáže vyrovnat s papilomaviry, tedy zda-li dostane infekci pod kontrolu a tato vymizí, anebo se naopak postupem času v nakažené sliznici vyvine karcinom. Kouření a špatný stav imunity samozřejmě vývoji kancerogenity infekce napomáhá.
 
 
      
Chronický zánět jako skrytá příčina nádorů
Dalším poznatkem je, že nádory dutiny ústní vznikají často v místě dráždění zubní protézou nebo chrupem na sliznici tváře nebo hranách jazyka, kde vznikají místa chronického zánětu.
"Na vývoj nádorů dutiny ústní má společně s kancerogeny vliv i dlouhodobé mechanické a zánětlivé dráždění ze stomatologických důvodů."
 
Nedostatek zinku u alkoholiků podporuje vznik karcinomů polykacích cest
Stav sliznic polykacích cest, zejména oblasti jazyka a jícnu, ovlivňuje kromě výše uvedených i nedostatek zinku. Při nedostatku zinku dochází k prozánětlivým a pronádorovým změnám ve sliznicích polykacích cest, které napomáhají vývoji karcinomů i při relativně malém množství kancerogenu, který by za jiné situace nebyl schopen vznik nádoru vyvolat.
 
Nedostatek zinku má příčinu především v častém pití alkoholu, který způsobuje jeho vylučování z organismu.
"U přibližně poloviny alkoholiků bývá přítomen nedostatek zinku a jeho doplnění může mít protizánětlivý i protinádorový vliv na sliznici jazyka, hltanu a jícnu."
Chronický nedostatek zinku se proto projevuje v typickém případě u alkoholiků, a kromě urychleného vývoje nádorů polykacích cest u nich může způsobit i silnější nežádoucí slizniční reakci v dutině ústní při radioterapii, oslabení obranyschopnosti proti infekcím, poruchy kůže charakteru zarudnutí, suchosti, olupování a svědění (ekzémy), poruchy hojení ran, záněty koutků nebo dutiny ústní, pálení jazyka, průjmy, ztrátu vlasů, menší chuť k jídlu, snížené množství testosteronu, neplodnost, deprese a jiné.
 
Proto nejen pacienti s karcinomy polykacích cest, ale obecně všichni jedinci s vyšším příjmem alkoholu by měli myslet na potřebu doplnění zinku ke stravě.