Kouření, alkohol a HPV infekce v kancerogenezi

  
Za vývojem nádorů dýchacích a polykacích cest stojí zejména kouření a alkohol, ale i sexuálně přenosná papilomavirová infekce, chronické záněty a některé další faktory. Z nutričních nedostatků má kromě podvýživy skrytý vliv také samotný nedostatek zinku, který vzniká alkoholismem.
 
         
  
Kouření a alkohol jako hlavní příčiny ORL karcinomů 
 
V příčinách zhoubných nádorů horních dýchacích a polykacích cest se uplatňuje z více než 90% kouření. Kouř z cigaret má v sobě vedle škodlivého nikotinu i řadu dalších kancerogenních látek, které poškozují tkáně celého těla. Kouření stojí za vývojem nádorů dýchacích cest, plic, jícnu, žaludku, střeva, děložního čípku, vaječníků, slinivky, ledvin, močového měchýře a dalších. Navíc v kombinaci s alkoholem se kancerogenita cigaret ještě více násobí.
"Do prevence ORL nádorů patří v prvé řadě doporučení nekouřit a omezit alkohol."
  
  
 
Sexuálně přenosná HPV infekce jako příčina u nekuřáků
 
Dalším, i když minoritním faktorem, který stojí za některými ORL karcinomy, je sexuálně přenosná infekce papilomaviry, konkrétně HPV typy 16 a 18. Tyto v praxi zachycujeme jako příčinu nádorů patrových mandlí anebo kořene jazyka u nekuřáků. Současné kouření cigaret pak samozřejmě ještě více urychluje jejich projev a zhoršuje prognózu.
 
Nárůst karcinomů, spojených s papilomavirovou infekcí, se považuje za následek časnějšího začátku sexuálního života, vyšší promiskuity a praktiky orálního sexu. Rozšířování infekce začalo za období hippies v USA kolem 60. - 70. let minulého století a od té doby narůstá. 
"Papilomavirová infekce se neprojeví hned, dokonce o ni zpočátku jedinec vůbec neví. Vývoj nádorů patrových mandlí nebo kořene jazyka se udává až za 20 - 30 let po nákaze, a to ne u všech."
Závisí individuálně na imunitním systému, jak se v průběhu života dokáže nebo nedokáže vyrovnat s papilomaviry, tedy zda-li dostane infekci pod kontrolu a tato vymizí, anebo se naopak postupem času v nakažené sliznici vyvine karcinom. Kouření a špatný stav imunity vývoji kancerogenity infekce výrazně napomáhá.
 
     
     
  
Chronický zánět jako skrytá příčina nádorů
 
Dalším poznatkem je, že nádory dutiny ústní vznikají častěji v místě dráždění zubní protézou nebo defektními zuby na sliznici tváře a hrany jazyka, tedy v místech chronického zánětu.
"Na vývoj nádorů dutiny ústní má společně s kancerogeny určitý menší vliv i dlouhodobé zánětlivé dráždění ze stomatologických důvodů."
 
    
Nedostatek zinku u alkoholiků podporuje vznik karcinomů polykacích cest
 
Stav sliznic polykacích cest, zejména oblasti jazyka a jícnu, ovlivňuje kromě výše uvedených i nedostatek zinku. Při nedostatku zinku dochází k prozánětlivým a pronádorovým změnám ve sliznicích polykacích cest, které napomáhají vývoji karcinomů i při relativně malém množství kancerogenu, který by za jiné situace nebyl schopen vznik nádoru vyvolat.
 
Nedostatek zinku má příčinu především v častém pití alkoholu, který způsobuje jeho vylučování z organismu.
"U přibližně poloviny alkoholiků bývá přítomen nedostatek zinku a jeho doplnění proto může mít protizánětlivý i protinádorový vliv na sliznici jazyka, hltanu a jícnu."
Chronický nedostatek zinku se projevuje v typickém případě u alkoholiků, a kromě urychleného vývoje nádorů polykacích cest u nich může způsobit i silnější nežádoucí slizniční reakci v dutině ústní při radioterapii, oslabení obranyschopnosti proti infekcím, poruchy kůže charakteru zarudnutí, suchosti, olupování a svědění (ekzémy), poruchy hojení ran, záněty koutků nebo dutiny ústní, pálení jazyka, průjmy, ztrátu vlasů, menší chuť k jídlu, snížené množství testosteronu, neplodnost, deprese a jiné.
 
Proto nejen pacienti s karcinomy polykacích cest, ale obecně všichni jedinci s vyšším příjmem alkoholu by měli dbát na doplnění zinku jako doplňku stravy.
  
  
 
  
Každý 3. obyvatel ČR onemocní rakovinou
 
Řeknete si, jsem mladý, zdravý, tak co bych tomu věnoval pozornost, cítím se dobře, času dost, a navíc to nepřeháním..., ale bohužel platí pravidlo postupné kancerizace, kdy se vám mutace v buňkách od mládí skrytě hromadí, postupem let sčítají, a jednou dojde ke zúčtování formou onemocnění, v horším případě nádorového.
"Onkology udávaná průměrná hranice 20 cigaret denně po dobu 20 let je opravdu jen orientační a při současných dalších faktorech, jako je například genetická predispozice, podvýživa, nadmíra alkoholu anebo i kancerogenní strava, se může jednat o mnohem rychlejší nástup onemocnění.“
V ORL onkologii jsou známé případy, kdy člověk přestane kouřit, a až za několik let poté se mu objeví nádor, typický pro kouření, a on se diví, jak se to mohlo stát. Navíc už nejsou vyjímky ani 40-tiletých pacientů, tedy nespoléhejte se na pravidlo rakoviny ze životního stylu až v 50-60 letech. Svůj vliv má samozřejmě i skrytá genetika. Vždy svým pacientům zdůrazňuji, že zbavit se rizikových mutací po ukončení alkoholu a kouření může organismu trvat 10-15 let, mutace z životního stylu se navíc sčítají, a je tedy potřeba se změnou nečekat a začít hned.
   
Stále je potřeba mít na mysli, že 80%, tedy většina ze všech zhoubných nádorů je preventabilních životním stylem.
  
"V České republice bylo registrováno přes půl miliónu lidí před nebo po léčbě zhoubných nádorů a tento trend narůstá. Statistiky dále odhalily, že onkologických úmrtí je u nás i přes vyspělou medicínu v počtu téměř 30 000 ročně a každý 3. obyvatel České republiky nějakou formou rakoviny v průběhu svého života onemocnění.“

O mě

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.

MUDr. Jana Neuwirthová, Ph.D.  

"Zánětlivá aktivace těla, udržovaná stylem života, je společným pojítkem mnoha onemocnění. Pokud tedy neodstraníme tuto skrytou příčinu, léčba se stává jen odstraňováním následků a nikdy nepovede k trvalému uzdravení se."