OK

Při poskytování služeb nám pomáhají soubory cookie. Používáním našich služeb vyjadřujete souhlas s naším používáním souborů cookie. Více informací

Extrakty z HUB k posílení imunity

   

Extrakty z řady druhů hub se staly předmětem studií při objasňování jejich imunitu podporujících účinků, a řada výrobců se proto pustila do produkce řady doplňků stravy. Jak se však mezi nimi vyznat a které je nejlépe zvolit?
   
   
Z bioaktivních látek, které se v přírodních zdrojích vyskytují, jsou nejvíce sledované tzv. betaglukany. Tyto dle experientálních studií podporují imunitní obranyschopnost proti infekcím i nádorům. Extrahovány mohou být z obilnin, hub, kvasinek, některých plísní aj.
  
V houbách se však kromě nich vyskytují i další, pro ně specifické bioaktivní látky, které lze získat a zachovat šetrnými metodami extrakce, a které se staly předmětem studií zejména s onkologickými pacienty v asijských zemích, kde mají největší tradici pro použití v přírodní medicíně.
“Účinek betaglukanů a dalších imunitu podporujících přírodních látek se ve studíich i na základě osobních zkušeností lidí popisuje u různých druhů infekcí, ale problémem je značně rozdílná kvalita nabízených doplňků stravy na našem trhu a tedy jejich nesrovnatelnost.”
 
Jak vybrat účinný doplněk stravy
 
Levnější doplňky stravy s extrakty z hub, řádově za stokoruny, kterých je v lékárnách nabízených celá řada, po bližším prozkoumání mají pouze certifikaci zdravotní nezádavadnosti (tedy to, že neobsahují těžké kovy apod.), což je pro ně povinné, ale již nezaručují účinnost, což málokdo ví. Proto volte i za cenu vyšší ceny pouze ty firmy, u kterých dohledáte věrohodné studie anebo alespoň věrohodné hodnocení větší řady zákazníků. Hledejte nejen na stránkách výrobce, ale pro srovnání i jinde na internetu tak, abyste si byli jistí objektivností a pravdivostí zkušeností ostatních.
 
Pak zjistíte, že přestože je v lékárnách nabízená řada doplňků stravy na podporu imunity, tak těch, které to opravdu dokážou, je jen velmi malé procento z nich, a bohužel i za mnohem vyšší ceny kvůli proběhlým studiím a historii výrobku. Stále pamatujte na to, že doplněk stravy musí prokazovat před uvedením na trh pouze zdravotní nezádadnost, ale ne účinnost, čehož hodně výrobců zneužívá a neprovádí proto pro ně drahé studie účinnosti.
 
V našich podmínkách je nejčastějším a nejlevnějším zdrojem betaglukanů Hlíva ústřičná, u které zůstaly studie nejisté, proto bylo zatím zdravotní tvrzení ponecháno pouze betaglukanům z obilnin. Přestože extrakty z hlívy ústřičné nemají prokazatelný a dostatečný efekt na aktivaci imunity, patří do typických široce v populaci užívaných doplňů stravy. Jejich obliba je však bohužel spíše kvůli nižší cenové dostupnosti než kvůli účinnosti.
  
Byly proto hledány jiné zdroje a zjistilo se, že mnohem vyšší koncentrace betaglukanů a navíc i dalších cenných látek lze najít v extraktech z méně známých druhů hub jako je Reishi, Cordyceps apod., pocházející z Asie. Tyto obsahují nejen vysoký obsah betaglukanů, ale také triterpenů aj. U asijských extraktů z hub doporučujeme volit pouze renomované výrobce, zaručující nejen čistotu, ale i účinnost produktu, a to především kvůli nejistotě kvalitních dodávek z oblasti Číny.
    
  
Reishi - královna mezi asijskými houbami
  
Reishi, Ganoderma lucidum nebo-li Lingzhi (lesklokorka) je v čínské medicíně používána přes 2000 let a je nazývaná také jako "zázračná houba" nebo "houba dlouhověkosti". Je u ní mnoha studiemi prokázané pozitivní působení na přirozenou obranyschopnost a kardiovaskulární systém a jako jediná z asijských druhů hub má v našich podmínkách i schválené zdravotní tvrzení. V Asii ji navíc používají u pacientů po onkologické léčbě.
  
Výhodou Reishi je její neškodnost, laboratorní známky posílení imunity a současně bezpečnost extraktů z Reishi byly prokázány opakovaně i u dětí, náchylných k častým respiračním infekcím.
  
Doporučuje se užívat nalačno. Lidé s antikoagulační nebo antiagregační léčbou by se však měli vyhnout nadměrným dávkám pro vyšší riziko krvácení.
“Extrakty z některých hub jsou v Asii doporučovány pro svůj historicky prokázaný účinek nejen v boji s infekcemi, ale i k celkové energetizaci organismu v období vysoké fyzické a psychické zátěže anebo u onkologických pacientů po léčbě nádorů.”
více o možnostech využití extraktů z hub na podporu imunity odborný článek autora - v odkazu zde
 
  
Biocol - unikátní český patent
   
Pokud se chcete vyhnout čínským produktům, existuje u nás na trhu možnost zvolit čistě přírodní patentovaný produkt české výroby a prokazatelně dobré tradice pod názvem biocol (talaromyces purpurogenus). Jedná se o extrakt ze vzácné červené vodní houby, která má svoji dlouhou historii, laboratorní podmínky čistoty a pěstování, a současně zveřejněné studie i velmi dobré zkušenosti uživatelů, včetně onkologických pacientů, kteří patří k nejnáročnější skupině (více v odkazu zde...)
    
  
Jak extrakty z hub užívat?
 
U doplňků stravy pro podporu imunity se doporučuje dělat pauzy v období užívání. Doporučují se intenzivní 1-3 měsíční kůry během období chřipek, u sportovců během vysoké fyzické zátěže, u jedinců s psychickým vyčerpáním a únavovým syndromem anebo u onkologických pacientů po léčbě nádorů. V případě dlouhodobého užívání lze zvolit týdenní program 5 dnů denně a 2 dny pauza.